Gruziński parlament wydał w czwartek wstępną zgodę na zestaw ustaw zawierających szeroko zakrojone ograniczenia praw LGBT, w tym zakazy dotyczące „propagandy” związków osób tej samej płci i operacji zmiany płci.

Pakiet, który może zdelegalizować wydarzenia Pride i publiczne pokazy tęczowej flagi LGBT, został zatwierdzony przez większość deputowanych. Musi przejść dwa kolejne czytania, zanim ostatecznie stanie się prawem.

Przewodniczący parlamentarny Szalva Papuaswili powiedział, że ustawy są niezbędne do kontrolowania „propagandy LGBT”, która skutkuje „zanikaniem tradycyjnych stosunków”.

Ustawodawstwo zakazałoby osobom nieheteroseksualnym adopcji dzieci i uniemożliwiałoby ludziom zmianę płci na dokumentach tożsamości. Publiczne zgromadzenia promujące związki homoseksualne nie będą dozwolone.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, „propaganda LGBT” w systemie edukacji zostanie nie będzie legalna, a nadawcy zabronią pokazywania intymnych scen związanych z związkami osób tej samej płci.

Prawa LGBT są kontrowersyjne w głęboko religijnej Gruzji, gdzie Kościół Prawosławny w kraju cieszy się szerokim szacunkiem publicznym.

Gruzińska konstytucja zakazuje małżeństw osób tej samej płci.

źródło:

Autor