Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

sobota, 09 marzec 2019 12:46

Steam staje się platformą do gier wideo z przemocą seksualną i uprzedmiotawianiem

Napisane przez Redakcja

- Gdy zdecydujesz się rozwijać historię w grze, masz możliwość „słownego nękania, gwałcenia i zabijania kobiet” –  prezentuje nową grę w swoim sklepie Steam, największy dystrybutor gier online.Nie minął rok, jak Steam zrezygnował  z polityki zakazu nagości w grach, decydując się na promowanie każdej legalnej w świetle prawa gry.  Dziś możemy obserwować efekty tej decyzji.

Jak widać na załączonych obrazach – kobiety w grze rzeczywiście są gwałcone i zabijane. I chociaż tego typu obrazy w grze są wirtualne,  to w sposób realny oddziałują na emocjonalność i postrzeganie grającego. W efekcie zmniejszają empatię do prawdziwych ofiar, sprawiają, że przemoc i nadużycia zaczyna się być postrzegane jako norma, banalizują i zachęcają do lekkiego podejścia do przemocy seksualnej. A w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do tego, że gracze decydują się zastosować wzorce w realu.


Sytuacja zachęca do przeciwdziałania podwójnie, ponieważ wspomniane treści są dostępne nie tylko dla dorosłych lecz także dla niepełnoletnich graczy, którzy – ze względu na elastyczność i chłonność umysłu – jeszcze bardziej chłoną przemocowe treści.
Tymczasem szybki test filtrów platformy, który mógłby ochronić młodych przed przemocowymi treściami, rozczarowuje.  Po ich zastosowaniu treści graficzne są nadal łatwo dostępne.  Z ponad 31 milionami użytkownikami w wieku poniżej 18 lat,  Steam przyczynia się więc do rozwinięcia u kolejnego pokolenia postaw i zachowań seksualnych drapieżników.

Steam został umieszczony przez National Center on Sexual Exploitation's 2019 na liście “Brudnej Dwunastki” (“Dirty Dozen”), która  wymienia najbardziej znaczące dla danego roku działania, promujące wykorzystanie seksualne.
To, co jako społeczeństwo możemy zrobić, to zdecydowanie oddziaływać, by Steam wziął społeczną odpowiedzialność za swoją rolę w promowaniu kultury #MeToo i usunąć przemocowe produkty ze swojej witryny.
Na podstawie:
End Sexual Exploitation
https://endsexualexploitation.org/articles/steam-rape-day-game/?fbclid=IwAR0FOKXuBEgG-pCuOPKVPSiMykT0RqLQuHTVh6PyK78hMFKqTv2iwL8YK5M