Tel.690297773 , email: kontakt@stop-seksualizacji.pl

odbieramy telefony w godz.: 12.00-14.00

poniedziałek, 15 lipiec 2019 15:42

Yannik 13 lat: czy mogę uprawiać seks?

Napisała

W Niemczech działa interaktywna strona dla nastolatków uświadamiająca ich w sprawach seksu: www.loveline.de 

Jest to strona Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej BZgA- tej samej instytucji, która tworzyła standardy edukacji seksualnej WHO dla Europy.

 

Nastolatki, oprócz różnorodnych "materiałów edukacyjnych" znajdujących się na stronie mogą zadawać bezpośrednio pytania na interesujące ich tematy i uzyskiwać na nie odpowiedzi "redakcji".

Przykładowe pytania i odpowiedzi:

Yannik, 13 lat:

"Ja i moja dziewczyna myśleliśmy o seksie! Pytanie brzmi teraz (ja mam 13 lat i moja dziewczyna też): czy wolno nam uprawiać seks przed 14 rokiem życia?"

Odpowiedź redakcji:

"W Niemczech istnieje kilka przepisów prawnych chroniących młodzież. Zgodnie z tymi przepisami młodzież jest uważana za dojrzałą płciowo dopiero w wieku 14 lat.
Tylko gdy masz 14 lat, możesz swobodnie decydować o własnej seksualności i uprawiać seks (...)"

Janina, 13 lat:

" Czasami się masturbuję, ale obawiam się, że moja błona dziewicza pękła. Czy to mogło się stać? A jeśli tak, to czy muszę iść wkrótce do ginekologa, czy mówić o tym mojej mamie?"

Odpowiedź redakcji:

"Oczywiście, czy twoja błona dziewicza jest rozdarta, nie możemy powiedzieć z daleka - to zależy od tego, w jaki sposób się zadowalałaś.
Jeśli masz coś większego w pochwie, to może tak być. Jednak błona dziewicza jest niezwykle elastyczna. Na przykład nie można jej zranić sportem, tańcem lub tamponem,
błona dziewicza nie może zostać zerwana nawet przy profesjonalnym badaniu u ginekologa.

Gdy masz 14 lat lub więcej, lekarze zachowują poufność. Nie możesz rozmawiać z nikim o sobie bez twojej zgody. Również z twoimi rodzicami.
Wyjątkiem są choroby, które można wyleczyć tylko wtedy, gdy rodzice muszą wyrazić zgodę na pewne metody leczenia, np. operacje.
W razie wątpliwości Twoje prawo do zachowania tajemnicy ma zawsze pierwszeństwo!"

Manu, 14 lat:

"Czy to normalne, że robię filmy wideo i zdjęcia, na których się masturbuję?"

Odpowiedź redakcji:

"Nie martw się, normalne jest tworzenie filmów lub zdjęć z masturbacji.
To także trochę jak patrzenie w lustro. Ale to, czego nie powinieneś robić w żadnym wypadku: umieszczać ich w Internecie lub w innym miejscu w obiegu.
Jeśli takie nagrania są gdzieś z kimś innym, nie masz kontroli nad tym, co się z nimi dzieje (...)".