Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 marzec 2020 10:18

Położne nie chciały dokonywać aborcji. Przegrały przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Napisane przez Redakcja

Dwie szwedzkie położne przegrały proces przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Wcześniej przegrały w sądach, ponieważ szwedzkie prawo wymaga od położnych asystowania przy aborcjach i nie przewiduje żadnej klauzuli sumienia.


Pielęgniarki ujawniając, że nie mają zamiaru asystować przy aborcjach, nie mogły znaleźć zatrudnienia. Warto dodać, że w szwedzkiej służbie zdrowia dramatycznie brakuje położnych.
Obie uznały, że postawa szwedzkich szpitali to dyskryminacja wobec ich wierzeń religijnych i etycznych. Szwedzkie prawo wymaga jednak od położnych asystowania przy aborcjach i nie przewiduje żadnej klauzuli sumienia. Pielęgniarki przegrywały więc kolejne sprawy w sądach. Dzięki wsparciu międzynarodowej organizacji broniącej wolności sumienia i wolności religijnej ADF International założyły sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.Jednak sędziowie Trybunału przyznali, że choć doszło do naruszenia wolności religijnej pielęgniarek, to naruszenie było „proporcjonalne” i „uzasadnione” oraz miało istotne podstawy w szwedzkim prawie. Sędziowie uznali  ponadto, że miało „ważny cel ochrony zdrowia kobiet szukających aborcji”.
Wniesiona przez pielęgniarki sprawa została więc odrzucona. Nie przysługuje im odwołanie od tej decyzji.
Źródło: stefczyk.info
https://jedenznas.pl/polozne-nie-chcialy-dokonywac-aborcji-przegraly-przed-europejskim-trybunalem-praw-czlowieka/?fbclid=IwAR3Tdt80t564cJwPuH1PYuPgbsqm3HodmQ5VvnDuiRgGKlmk8tJBY0qRA9c

Artykuły powiązane